Pontos Décentrique Phases de Lune

Pontos Décentrique Phases de Lune manufaktury Maurice Lacroix, wyprodukowany został w limitowanej ilości 500 sztuk. Model charakteryzuje innowacyjny rozwiązanie, które podkreśla niezwykle pomysłowa a zarazem nowoczesna tarcza. Zegarek łączy wyrafinowanie z oryginalnością i jednocześnie nie traci czytelności tarczy kreując w rezultacie nowy, niepowtarzalny styl.

Od kilku lat stałym elementem kolekcji Pontos są modele z decentrycznym wskazaniem czasu. Ideą jak przyświecała ich powstaniu było poszukiwanie nowych, pomysłowych rozwiązań, które odbiegałyby od założeń klasycznego zegarmistrzostwa. Oprócz wskazań podstawowych modele posiadają również dodatkowe funkcje. Pierwszy model wyposażony został w decentryczne wskazanie drugiej strefy czasowej natomiast najnowszy model posiada decentryczne wskazanie faz księżyca. Innowacyjne rozwiązanie sprawia, że zegarki są niezwykle nowoczesne i niepowtarzalne. 

Czasomierz charakteryzuje śmiałe połączenie z celem, traktowanie generalnych zasad nowoczesnej architektury jako symbolicznego przekazu. Prezentacja jest ściśle poza centrum. Wskazania, które zwykle znajdują się w centrum zostały przesunięte w lewo. Czas jest wolny od konwencji i swobodnie zajmuje powierzoną mu przestrzeń tworząc obraz na kształt oczu umieszczonych między 10tą a 4tą lub 6tą godziną, zgodnie z rodzajem poszukiwanych informacji.

Tarcza chroniona przez szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną po dwóch stronach to scena, na której rozgrywa się nieprzerwana rewolucja. Pierwsza scena rozgrywa się przy godzinie 10. Na tarczy znajduje się jedynie wskazówka minutowa, która upływające minuty wskazuje na okrągłej tarczy. Na uwagę zasługuje wskazanie godzin, które odbywa się bez pomocy tradycyjnej wskazówki. Cyfry godzin ukazują się kolejno w półokrągłym oknie umieszczonym na tarczy minut. Na godzinie 4tej znajdują się dwa nałożone na siebie dyski. Jeden, z metalizowanego szafirowego szkła, przedstawia fazy księżyca natomiast drugi umieszczony poniżej i połączony bezpośrednio do dyskiem godzin, wskazuję odpowiednio porę dnia lub nocy. Tymczasem wskazanie daty znajduje się na godzinie 6tej  na dysku poruszanym przez specjalny, wewnętrzny system. Właściwa data ukazuje się w oknie o nietypowym kształcie, jest podświetlona natomiast towarzyszące jej daty pozostają w cieniu. Manufaktura Maurice Lacroix zgłosił wniosek na objecie patentem rozwiązania wskazania daty.

Maurice Lacroix

Tarcza to połączenie powierzchni o kilku różnych poziomach, przy czym wszystkie stanowią jedną połączoną w technologii hot-forming całość. Nienaganna estetyka przyciąga uwagę ale jednocześnie nie zmniejsza czytelności tarczy. Zarys smukła wysadzane diamentami markerów i światła komponenty zapewniają uderzający kontrast z aksamitną konsystencję czarną tarczą.

Koperta o średnicy 45 mm zawiera ręcznie nakręcany mechanizm ML 122. Zrobiona jest z tytanu, i pokryta specjalną powłoką, dzięki której nie pozostają na niej ślady rąk. Piaskowane wykończenia odkreślają architektoniczny kształt koperty.

Niezwykły wygląd, innowacyjne rozwiązanie i ponadczasowa technologia sprawiają, że Pontos Décentrique Phases de Lune manifestuje swoją osobowość w sposób niezwykle wyraźny. Jest nasycony kodami architektury i projektowany w kształtowaniu czasu do nieoczekiwanego, postmodernistycznego profilu.