Masterpiece Roue Carrée Seconde

Dotychczas wydawało się, że koło zębate to element zegarka, którego forma od początku historii zegarmistrzostwa była, jest i będzie niezmienna. Tymczasem manufaktura Maurice Lacroix udowodniła, że konsekwentne poszukiwanie nowych rozwiązań prowadzi do przełomowych odkryć.

Model Masterpiece Roue Carrée Seconde z mechanizmem manufakturowym ML 156 posiada centralne wskazanie godzin i minut. Jednak na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim innowacyjna forma wskazania sekund. Licznik sekund znajduje się na małej, okrągłej tarczy przy czym wskazówka ma formę „kwadratowego koła” zębatego. To rewolucyjne spojrzenie na element zegarka, który wydawało się, że musi być okrągły.
Niesamowite wyczucie stylu sprawia, że „kwadratowe koło” wysuwa się na plan pierwszy. Przez ażurową konstrukcję widoczne są wszystkie cyfry określające sekundy, przy czym aktualną sekundę wskazuje róg pokryty luminescencyjnym materiałem o nazwie Superluminova. Ruch „kwadratowego koła” generowany jest przez koło zębate przypominające kształtem liść koniczyny, które również umieszczono na tarczy zegarka.

Opracowanie „kwadratowego koła” poprzedziły liczne obliczenia, symulacje i testy prowadzone przez specjalistów manufaktury Marice Lacroix we współpracy z Haute Ecole d’Arc Ingénierie w Le Locle. Dotychczas zakładano, że tylko regularny, okrągły kształt koła jest w stanie w sposób właściwy generować napęd mechanizmu. W związku z tym podstawowa trudność specjalistów manufaktury Maurice Lacroix polegała na właściwym określaniu kształtu zębów koła, w celu zapewnienia stałego przesyłu energii poprzez przekładnię. Przeprowadzono między innymi symulacje na modelu w skali 10:1, w którym koła zostały wykonane z wykorzystaniem technologii LiGA. Ten rewolucyjny proces łączący fotolitograficzne i galwanoplastyczne techniki niezwykle dokładnego wytwarzania mikro-elementów jest nieosiągalny tradycyjnymi metodami obróbki. W rezultacie, wbrew wszelkim oczekiwaniom, zęby obu kół widocznych na tarczy doskonale współgrają. Koła zazębiają się w ten sposób, że napęd przenoszony jest z precyzyjną identyczną jak w odpowiednikach o okrągłym kształcie.
Model Masterpiece Roue Carrée Seconde to inteligentne połączenie technologii, innowacji oraz nowoczesnej estetyki. Rozwiązanie w postaci „kwadratowego koła” sprawia, że efekt wizualny jest niesamowity i hipnotyzuje już na pierwszy rzut oka. W celu zrównoważenia elementów znajdujących się na tarczy, na godzinie 3-ciej umieszczono wskazanie rezerwy chodu. Czytelność tarczy wzmacniają fosforyzujące elementy z materiału Superluminova takie jak wskazówka minut oraz grawerowane cyfry. Umiar zachowany na tarczy, pozwala wydobyć z niej to, co najbardziej innowacyjne.

Płyta główna mechanizmu stanowi jednocześnie powierzchnię tarczy. Całość zegarka to gra powierzchni o różnorodnej fakturze. Tarcza stanowi połączenie powierzchni piaskowanej i satynowej co w rezultacie daje majestatyczny efekt. Natomiast dzięki połączeniu powierzchni polerowanych i matowych, koperta o średnicy 43 mm jest również właściwie wyeksponowana. Dekiel zegarka wykonany został w znacznej większości z szafirowego szkła co pozwala podziwiać w sposób panoramiczny mechanizm manufakturowy ML 156 znajdujący się w jego wnętrzu.

Więcej informacji na stronie producenta: www.mauricelacroix.com