BAZYLEA 2014: Masterpiece Mystery (MP6558)

W roku 2013 manufaktura Maurice Lacroix zaskoczyła wszystkich przedstawiając nowy model Masterpiece Mystery. Branża zegarmistrzowska z pewnym niedowierzaniem przyjęła premierę czasomierza, ze względu na jego osobliwą konstrukcję. Maurice Lacoix nie obawia się jednak prowokowania dyskusji czy przełamywania konwencji. Marka jest o krok przed innymi, odważnie realizuje swoje cele nieustannie poszukując nowych rozwiązań technologicznych. Nie tak dawno stworzyła zegarek z kwadratowym kołem, a dzisiaj..

Masterpiece Mystery przedstawia czas w linearnej formie. Wskazówka sekundowa z podwójnymi końcówkami niczym batuta dyrygenta w rękach wirtuoza  z mistrzowską precyzją odmierza kolejne sekundy. Z gracją podróżuje po masywnym dysku, unosząc się tuż nad nim. Każdy z końców sekundnika musi odczekać na obrót drugiego, by móc włączyć się do odliczania.

Dzięki niekonwencjonalnym wycięciom płyty głównej, można zaobserwować mikromechanizm pracujący wewnątrz koperty. Wskazówki godzinowa i minutowa umieszczone są decentrycznie na godzinie 2. Jednak to sekundnik kradnie show, przykuwa wzrok i tajemniczo uwodzi.

Wydaje się, że nie ma fizycznego połączenia między wskazówką sekundową, a znajdującym się pod spodem mechanizmem.

KONTYNUACJA PODRÓŻY

Kiedy w 2013 roku manufaktura po raz pierwszy zaprezentowała Masterpiece Mystery, zegarek był dostępny w limitowanej liczbie 125 sztuk w każdej z dwóch opracowanych wersji.

W tym roku marka zdecydowała się stworzyć dwie kolejne odsłony czasomierza, jakimi są Masterpiece Mystery „Contemporary” i „Classic”. Te również limitowane do liczby 250 sztuk w każdym wariancie.

W wersji „Contemporary” decentrycznie umiejscowione wskazówki na godzinie 2. wyznaczają upływ godzin i minut, a białe cyfry arabskie przeciwstawione czarnemu tłu pierścienia nadają tarczy nowoczesny wygląd. Kontrastujące kolory znacząco zwiększają czytelność tarczy. Górna część płyty głównej prezentuje finezyjne wycięcia, które umożliwiają obserwację pracującego mechanizmu.

Wskazówka sekundowa umieszczona jest na czarnym dysku, a jej końce oznaczone są odpowiednio – czerwonym i białym kolorem. Całość współgra z czerwono-szaro-białą skalą, nadając zegarkowi nowoczesny, dynamiczny wygląd. Tak niestandardowe przedstawienie czasu wzbudza zainteresowanie i skłania do zadawania pytań o mechanizm działania tajemniczej sekundy.

Kolejną propozycją Maurice Lacroix jest wersja „Classic”, która charakteryzuje się bardziej tradycyjnym, klasycznym wyglądem. Wskazówki godzinowa i minutowa przedstawione są na ciemnoniebieskim tle pierścienia, opatrzonym białymi cyframi arabskimi.

Wskazówka sekundowa znajduje się na nieskazitelnie białym dysku. W tej wersji końce sekundnika są w kolorach niebieskim i białym, natomiast skalę przedstawiono w kolorach czarnym i niebieskim. Uwidoczniony mechanizm posiada rodowaną powierzchnię, co nadaje połysku odsłoniętym powierzchniom.

ZEGARMISTRZOSTWO W NAJLEPSZYM WYDANIU

Design Masterpiece Mystery może zwieść przypadkowego obserwatora swoją lekkością i swobodą ruchów zsynchronizowanych elementów. Nie należy jednak zapominać, że pod płytą główną kryje się  misternie wykonany, precyzyjny mechanizm manufakturowy, stworzony dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Mechanizm manufakturowy ML215 jest już dwunastym wyprodukowanym przez Maurice Lacroix. Podobnie jak poprzednie był w całości opracowany i złożony przez producenta.

Składa się z 244 elementów, a do wykończenia powierzchni zastosowano Côtes de Genève w kształcie Grand Colimaçon. Szlif, który wyszedł spod ręki mistrza jest wyrazem uznania dla tradycyjnej szwajcarskiej szkoły tworzenia czasomierzy. Wybitni rzemieślnicy zatrudnieni w atelier Maurice Lacroix w Saignelégier, poprzez swoje arcydzieła, współtworzą historię nie tylko marki, ale i zegarmistrzostwa.

PIĘKNO TAJEMNICY

A zatem jaki jest mechanizm działania Masterpiece Mystery? Jest to tajemnica, którą wielu chciałoby poznać ale jak przystało na uznanego magika, Maurice Lacroix nie chce zdradzać wszystkich swoich sztuczek. Aura tajemniczości pozostawia wiele wyobraźni. W istocie jest tak, jak powiedział Albert Einstein – „Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą.”

DANE TECHNICZNE